Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 12 1991-03-20

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Rozbijanie atomu" – w materiale odwiedzamy Instytut Badań Jądrowych w miejscowości Świerk, gdzie trwają prace z radioaktywnymi pierwiastkami, które mają służyć energetyce atomowej, a także medycynie i przemysłowi. W reportażu towarzyszymy pracownikom w ich codziennych obowiązkach, a także obserwujemy budowę nowego reaktora atomowego. Jak się dowiadujemy, trwa walka o utrzymanie funkcjonowania i dorobku naukowego Instytutu – nauka to jedna z dziedzin szczególnie dotkniętych trudami polskich przemian gospodarczych i recesją.

„W kolorze żółtym" – w materiale odwiedzamy aulę Politechniki Warszawskiej, gdzie trwa 1. zjazd Porozumienia Centrum. Oglądamy m.in. fragmenty wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego, który mówi o nieuchronnym marszu w kierunku demokracji i gospodarki wolnorynkowej, ale i potrzebie istnienia partii, która będzie służyć interesom zwykłych Polaków. Na zjeździe partia podejmuje również uchwałę o konieczności przeprowadzenia dekomunizacji w Polsce.

„Zawód fotoreporter" – po okresie cenzury, kiedy wiele fotografii powstawało i funkcjonowało jedynie w obiegu podziemnym, można w Polsce zaobserwować renesans fotografii prasowej, w szczególności w związku z pojawieniem się niezależnych gazet codziennych. Prace fotografów „Gazety Wyborczej”, m.in. Marcina Millera i Piotra Wójcika, zostały po raz pierwszy zaprezentowane w Salonie Fotografików. W materiale adepci sztuki reportażu fotograficznego opowiadają o swoich inspiracjach i doświadczeniach zawodowych.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 12 1991-03-20
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'03"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  12

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.