Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 11 1994-03-16

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Przed Unią" – reportaż o III Kongresie Unii Demokratycznej, który odbył się w marcu 1994 roku. Podczas spotkania oficjalnie zadecydowano o połączeniu Unii Demokratycznej z Kongresem Liberalno-Demokratycznym. W wyniku fuzji powstało nowe ugrupowanie – Unia Wolności.

„Linia podziału" – krótki dokument o problemach warszawskiego MZK oraz konkurencji, jaką stanowią dla niego prywatni przewoźnicy. Mowa m.in. o konieczności wymiany publicznego taboru i prywatyzacji tzw. „ciężkich linii”.

„Pali się" – reportaż o fali pożarów w miejscowości Malików nieopodal Kielc. Wśród spekulacji dotyczących przyczyn podpaleń pojawiają się podejrzenia o szantażowanie właścicieli gruntu.

„Ostatnie ślady" – materiał prezentuje zdjęcia z popadającego w ruinę cmentarza żydowskiego w Lesku. Jak tłumaczy narrator, w miejscowości osiedlili się w XVI wieku żydzi sefardyjscy, którzy uciekli przed inkwizycją z Hiszpanii i „tu stworzyli własną subkulturę, odmienną od kultury zasiedziałych we wschodniej Polsce Żydów Aszkenazi”.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 11 1994-03-16
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'09"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  11

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.