Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Polska Kronika Filmowa 10 1992-03-04

Description

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Maszt niezgody" – program poświęcony jest kłopotom Polskiego Radia związanym z zawaleniem się masztu w Konstantynowie. Wraz z nim znacząco spadł zasięg stacji, jednak odbudowa nadajnika napotyka na opór. Lokalna społeczność protestuje, gdyż radiacja wpływa rzekomo na zdrowie mieszkańców okolicznych wsi. Sprawa ma trafić do ministra. Mieszkańcy Konstantynowa w upadku masztu widzą zaś boską opatrzność.

„Lekcja" – w ostatni dzień lutego doszło do ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Powodem są niskie zarobki w edukacji. Jak podaje kronika pensja początkującego nauczyciela nie odbiega wysokością od zasiłku dla bezrobotnych.

„Na postoju" – ilością taksówek Warszawa może konkurować z takimi metropoliami jak Nowy Jork czy Mexico City. Przy takiej konkurencji niełatwo o klienta. W kronice obserwujemy postój zlokalizowany przy warszawskim lotnisku. Zagraniczny pasażer jest najhojniejszy, bo też najbardziej naiwny („Nie odróżnia Moniuszki od Sienkiewicza i nie wie, że do Marriotta nie jedzie się przez Grochów”). Turyści, którzy odwiedzają Polskę nie po raz pierwszy od razu kierują się w stronę autobusów.

Film details

Basic information

 • identification title
  Polska Kronika Filmowa 10 1992-03-04
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  10'12"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • episode
  10

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Contact the producers to obtain a license for this content.