Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Pogrom (materiały do filmu) - Jakov Sarid vel Jakub Średni 7

Description

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Pogrom”. Polski Żyd Jakov Sarid (vel Jakub Średni), opowiada o tym jak przetrwał pogrom kielecki, który miał miejsce 4 lipca 1946 roku.
Mężczyzna mówi w języku hebrajskim o wydarzeniach sprzed lat. Jego wypowiedź na język polski tłumaczy Raphael Blumenfeld. Kiedy rozpoczął się pogrom Jakov (wtedy Jakub) mił 12 lat. Przebywał w kibucu wraz ze starszym rodzeństwem – bratem i siostrą. W zamieszaniu podczas pogromu stracił z nimi kontakt. Wreszcie zobaczył siostrę leżącą zakrwawioną na ziemi. Kiedy się nad nią pochylił został uderzony w plecy. Wtedy postanowił uciec. Nie znał Kielc, więc uciekał po prostu przed siebie. Zatrzymała go grupa młodych mężczyzn i zaczęli go bić, jako Żyda. Do oprawców przyłączyła się grupa kobiet. Jakub przekonywał, że nie jest Żydem. Wtedy pojawił się milicjant, który zabrał go tłumowi pod pretekstem iż sam go zastrzeli. Prowadził chłopca z rewolwerem przy głowie na komendę Milicji Obywatelskiej. Tam Jakub czekał godzinę, żeby zostać następnie znów z pistoletem przy głowie prowadzonym przez miasto. W pewnym momencie Jakub zobaczył na ulicy brata. Po jakimś czasie brat zbliżył się do niego i zakomunikował milicjantowi, iż prowadzony przez niego chłopiec jest jego młodszym bratem. Milicjant wtedy schował broń i wyjaśnił, że uratował Jakuba i prowadzi go do siebie do domu, gdzie zaopiekuje się nim jego żona, która jest Żydówką. Milicjant miał na nazwisko Majewski. Był kuzynem Niusi Nestel. Obaj bracia zatrzymali się u Majewskich w domu. Milicjant dowiedział się, że siostra braci Średnich żyje i jest w Łodzi w szpitalu. Jakubem zajęła się pani Majewska. Wyleczyła jego rany i ślady pobicia. Stamtąd bracia wyruszyli do Łodzi. Wraz z siostrą i członkami kibucu wyjechali przez Niemcy i Czechosłowację do Palestyny. Jakub, jako niepełnoletni legalnie, a jego starsze rodzeństwo nielegalnie statkiem Exodus.
W Izraelu Jakov został oficerem tamtejszego wojska. Jako dorosły mężczyzna zastanawiał się, jak to możliwe, że podczas pogromu w Kielcach zachował się tak bezbronnie.
Po latach postanowił wraz z rodzeństwem powrócić do Polski i odtworzyć wydarzenia sprzed lat, aby zrozumieć własne reakcje. Odwiedzili Warszawę, rodzinne miasto Wyszków nad Bugiem oraz Kielce. Byli zarówno na cmentarzu jak i w budynku przy ulicy Planty 7. W pomieszczeniach tego domu nagrywali siebie kamerą wideo odtwarzających to co robili 4 lipca 1946 roku. To im pomogło zrozumieć swoje zachowania.
Jakov podczas pobytu w Polsce spotkał się z antysemityzmem. W Wyszkowie nad Bugiem nie wszyscy przyjęli ich serdecznie. Widział też antysemickie napisy na murach.
Mężczyzna ocenia pogrom jako rzecz zorganizowaną, na którą ludność zareagowała spontanicznie, przyłączając się.

Film details

Basic information

 • identification title
  Pogrom (materiały do filmu) - Jakov Sarid vel Jakub Średni 7
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  32'15"
 • tytuł oryginalny
  Pogrom (materiały do filmu) - Jakov Sarid vel Jakub Średni 7
 • część
  7 / 52

Language

 • original language
  pl, he
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Location of event

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Media Kontakt Sp. z o.o. 

Contact the producers to obtain a license for this content.