Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Pogrom (materiały do filmu) - Henryk Błaszczyk 15

Description

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Pogrom". Henryk Błaszczak, który jako ośmioletni chłopiec został wykorzystany, jako prowokator pogromu kieleckiego z dnia 4 lipca 1946 roku opowiada o tym jak był przetrzymywany i traktowany przez Urząd Bezpieczeństwa w Kielcach.
Mężczyzna, wraz z ekipą filmową, zwiedza dawną siedzibę Urzędu Bezpieczeństwa (UB) w Kielcach. Prezentuje dawną toaletę, w której był przetrzymywany po pogromie kieleckim przez około tydzień przez funkcjonariuszy UB. Opowiada o tym jak sprzątaczka myła czereśnie w umywalce w łazience po sąsiedzku, a on przez drzwi prosił ją o kilka owoców. Powiedziała, że ma zabronione, żeby z nim rozmawiać i go dokarmiać.
Po jakimś czasie przeniesiono chłopca do pokoju, gdzie przetrzymywano go przez około 8 miesięcy. Mężczyzna opowiada o wielu elementach wyposarzenia pokoju, które pamięta z lat czterdziesty XX wieku, o tym jak spał na gazetach na podłodze, jak go jeden z sierżantów UB potajemnie dokarmiał kanapkami i cukierkami, ponieważ jako ojcu dwójki chłopców, było mu żal Henryka. Z sąsiedniego pokoju nocami Henryk słyszał odgłosy przesłuchań i tortur.
Chłopca przetrzymywano na UB od lipca 1946 roku do lutego 1947 roku. Tylko raz w tym czasie pozwolono chłopcu wyjść na dwór na podwórko przy siedzibie UB. W okienku piwnicznym Henryk zobaczył ojca i brata. Chciał do nich podejść, ale funkcjonariusz UB odciągnął go i zbił pasem. Nie pozwolono chłopcu już nigdy więcej opuścić pomieszczenia.

Film details

Basic information

 • identification title
  Pogrom (materiały do filmu) - Henryk Błaszczyk 15
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  35'31"
 • tytuł oryginalny
  Pogrom (materiały do filmu) - Henryk Błaszczyk 15
 • część
  15 / 52

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Media Kontakt Sp. z o.o. 

Contact the producers to obtain a license for this content.