Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Nie zapomnieć (materiały do filmu) 9

Description

Materiał roboczy do filmu „Nie zapomnieć". Pisarka izraelska Miriam Akavia odwiedza Budapeszt - miejsce gdzie przebywała jako pracownik dyplomatyczny ambasady Izraela w latach 1964-1967. Opisuje sytuację społeczną i polityczną na Węgrzech w tamtym okresie oraz swoje życie zawodowe, rodzinne i towarzyskie.
M. Akavia stoi przed dawną siedzibą ambasady Izraela w Budapeszcie i opowiada o swojej pracy tam w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wydawała tam wizy w konsulacie oraz leki, nawiązywała kontakty kulturalne z Żydami węgierskimi. Jej mąż Hanan był pierwszym sekretarzem i zajmował się sprawami handlowymi. Ich córki 5 - letnia wtedy Ofri i 12 letnia Ronit chodziły na Węgrzech do szkoły, nauczyły się języka węgierskiego i na co dzień bawiły się w z tamtejszymi dziećmi. Miriam z mężem Hananem prowadzili bogate życie towarzyskie, choć byli śledzeni przez węgierskie służby bezpieczeństwa. W 1967 roku po wybuchu wojny sześciodniowej Węgry zerwały stosunki dyplomatyczne z Izraelem i cła rodzina musiała opuścić Węgry. Pomogła im rodzina holenderska dyplomatów, a następnie przez Austrię wrócili do Izraela.

Z Węgier po raz pierwszy po II wojnie światowej pojechała z wizyta do Polski.

M. Akavia udaje się na dworzec kolejowy w Budapeszcie i tam opowiada o tym jak w latach sześćdziesiątych XX wieku przejeżdżały tędy transporty imigrantów z e Związku Republik Radzieckich (ZSRR) do Izraela, którym Miriam dostarczała paczek ze słodyczami i zabawkami dla pokrzepienia serc.

Następnie Miriam Akavia udaje się przed synagogę w Budapeszcie, gdzie gromadzą się ludzie z okazji żydowskiego święta Jom Kipur (sądny dzień). Ochrona synagogi zabrania nagrywania zdjęć filmowych w synagodze i jej pobliży. M. Akavia stoi wśród ludzi, rozmawia ze przebywającą tam kobietą.

Film details

Basic information

 • identification title
  Nie zapomnieć (materiały do filmu) 9
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  01:03'02"
 • tytuł oryginalny
  Nie zapomnieć (materiały do filmu) 9
 • część
  9

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Location of event

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Media Kontakt 

Contact the producers to obtain a license for this content.