Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Marzec 2010-03-28

Description

Cykliczna audycja o charakterze historycznym zrealizowana z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na temat wydarzeń politycznych, które miały miejsce w marcu 1945 roku wypowiada się profesor Rafał Habielski, o życiu teatralnym w pierwszym kwartale 1945 roku mówi krytyk teatralny Tomasz Mościcki.
W programie poruszono kwestię proces szesnastu oraz ukazania się pierwszego numeru pisma "Tygodnik Powszechny". Mowa także o działalności teatralnej Jana Mrozińskiego, scenie teatralnej Warszawy, wizycie Bogdana Korzeniewskiego w zrujnowanej Bibliotece na ul. Okólnik, zainaugurowaniu Teatru Wojska Polskiego w Łodzi i Starego Teatru w Krakowie w nawiązaniu do relacji Leona Kruczkowskiego w "Odrodzeniu", powołaniu Szkoły Dramatycznej w Warszawie przez Janusza Strachockiego i Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Łodzi przez Aleksandra Zelwerowicza oraz inauguracji jawnej działalności Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka w Krakowie
W materiale wykorzystano m.in. fragmenty "Wspomnień i zapisków" Hugo Steinhausa, wierszy z tomu "Krzyże i miecze" Kazimierza Wierzyńskiego i tekstów Juliusza Osterwy, a także nagrania archiwalne Polskiego Radia z udziałem redaktora Jerzego Turowicza, polityka Adama Bienia oraz relację z procesu szesnastu z nagrań archiwalnych Wolnego Radia Europa. Premierowa emisja audycji autorstwa Ewy Stockiej-Kalinowskiej i Joanny Szwedowskiej odbyła się w Polskim Radiu 28 marca 2010 roku.

Film details

Basic information

 • identification title
  Marzec 2010-03-28
 • type of recording
  audio
 • running time
  58'36"
 • tytuł oryginalny
  Marzec

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Polskie Radio S.A. 

Contact the producers to obtain a license for this content.