Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Marek Edelman we wspomnieniach (5) 2009-10-30

Description

Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
W piątym odcinku cyklu swoje wspomnienia związane z Markiem Edelmanem przedstawia psychoterapeutka, publicystka i redaktor żydowskiego pochodzenia, działaczka opozycji demokratycznej w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Anna Dodziuk.
Opowiada o tym, że wyrosła w domu, w którym istniał swoisty kult Marka Edelmana. Osobiście poznała i zaprzyjaźniła się z nim po wydarzeniach sierpnia ’80, a kiedy w stanie wojennym jej narzeczony trafił do obozu internowania, Edelman okazał się niezwykle zaradnym świadkiem na ich więziennym ślubie. Znakomita psychoterapeutka i działaczka opozycji demokratycznej PRL zwraca również, podobnie jak inni, uwagę na fakt, że Marek Edelman posiadał osobliwy „czujnik na czystość intencji” otaczających go ludzi, że jako moralny autorytet najczystszej próby okazywał się niezawodnym probierzem moralnej nieskazitelności podejmowanych działań. Anna Dodziuk w niezwykle wzruszający sposób wspomina również piękne, subtelne gesty, na które w wyjątkowych okolicznościach umiał zdobyć się ten na co dzień dość szorstki w obejściu człowiek.

Film details

Basic information

 • identification title
  Marek Edelman we wspomnieniach (5) 2009-10-30
 • type of recording
  audio
 • running time
  13'21"
 • tytuł oryginalny
  Marek Edelman we wspomnieniach
 • episode
  (5) / 5

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Polskie Radio S.A. 

Contact the producers to obtain a license for this content.