Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Likiernik (materiały do filmu) 6

Description

Materiał roboczy do filmu pt. „Likiernik" o oficerze Armii Krajowej podpułkowniku Wojska Polskiego, żołnierzu Armii Krajowej Stanisławie Likierniku polskim, Żydzie, byłym powstańcu warszawskim ze Zgrupowania „ Radosław„ Armii Krajowej.

Rejestracja spotkania byłych członków „Kedywu- Kolegium A”. Jest to spotkanie robocze, w celu dokonania szczegółowych ustaleń faktów historycznych, które zostaną zamieszczone w książce poświęconej „Kedywowi- Kolegium A”. W spotkaniu biorą udział: Stanisław Likiernik, Bolesław Górecki, Danuta Mancewicz i Stanisław Aronson. Uczestnicy opowiadają o wydarzeniach z czasów powstania. Weryfikują fakty z przygotowanych dla nich wydrukach z książek oraz oglądają fotografie z czasów II wojny światowej.
B. Górecki mówi o wysadzaniu pociągu, S. Likiernik opowiada wydarzenia z tzw. „akcji na Panienkę", kiedy Armia Krajowa zabiła Karla Schmala - Niemca, hitlerowieca, funkcjonariusza ochrony kolei, feldfebe, który zasłynął jako bestialski kat i morderca będący postrachem Ochoty i Woli. B. Górecki opowiada o akcji zgrupowania Żbik koło mostu Poniatowskiego w Warszawie. S. Likiernik opowiada o akcjach bojowych grupy z Żoliborza. D. Mancewicz opowiada o swojej roli jako łączniczki i kobiety w akcjach dywersyjnych. S. Aronson opowiada o tym jak został zwerbowany do KEDYWu (Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej) oraz opowiada o udanych i nieudanych akcjach KEDYWu Armii Krajowej. S. Aronson wskazuje też, że większość z zadań KEDYWu to były wyroki na Niemców i osoby denuncjujące Polaków oraz kolaborujące z Niemcami.

Film details

Basic information

 • identification title
  Likiernik (materiały do filmu) 6
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  01:02'56"
 • tytuł oryginalny
  Likiernik (materiały do filmu) 6
 • część
  6

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Location of event

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Media Kontakt 

Contact the producers to obtain a license for this content.