Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Jerzy Małczyński, Jan Rossman, Ryszard Dzięcioł, Stanisław Bohdanowiczem, Zenon Dmochowski

Description

Audycja Rozgłośni Harcerskiej poświęcona wspomnieniom związanym z działalnością harcerską Jerzego Małczyńskiego, Jana Rossmana, Ryszarda Dzięcioła, Stanisława Bohdanowicza i Zenona Dmochowskiego. Rozmowy z gośćmi prowadzi Wojciech Nowotny.
J. Małczyński opowiada o swoim pierwszym kontakcie z harcerstwem w grupie tzw. wilczków, o działalności w Organizacji Harcerskiej w latach 50. XX wieku oraz o pracy w Rozgłośni Harcerskiej związanej z uczestnictwem w najważniejszych wydarzeniach harcerskich na terenie kraju. Mówi także o spadku atrakcyjności harcerstwa oraz braku jedności moralno-ideowej wśród instruktorów.
J. Rossman stara się odpowiedzieć na pytanie o to, jaki powinien być wzorcowy harcerz. Wyjaśnia dlaczego Aleksander Kamiński ustąpił z funkcji przewodniczącego Związku Harcerstwa Polskiego w 1958 roku. Podkreśla, że w życiu należy być wiernym sobie i przyjętym zasadom, powołując się na wiersz „Jeżeli” brytyjskiego poety Ryduarda Kiplinga.
Emerytowany druh R. Dzięcioł mówi o umiejętnościach i cechach, jakie kształtowało harcerstwo za czasów jego działalności, m.in. gospodarność, oszczędność, dbałość o wspólną własność, odpowiedzialność za własne czyny.
Były naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego S. Bohdanowicz mówi o wsparciu harcerzy dla budowy Centrum Zdrowia Dziecka, opisując kolejne etapy patronatu.
Starszy instruktor Związku Harcerstwa Polskiego Z. Dmochowski opowiada o początkach swojej działalności w harcerstwie i jej wpływie na ukształtowanie jego osobowości. Wspomina czasy przynależności do plutonu „Westerplatte” oraz udział w powstaniu warszawskim w szeregach batalionu „Żubr”. Mówi również o swoich kontaktach z harcerstwem po wojnie, m.in w Harcerskiej Służbie Porządkowej, oraz o pracy w redakcji Głosu Szczecińskiego. Komentuje także funkcjonowanie współczesnego harcerstwa.

Film details

Basic information

 • identification title
  Jerzy Małczyński, Jan Rossman, Ryszard Dzięcioł, Stanisław Bohdanowiczem, Zenon Dmochowski
 • type of recording
  audio
 • running time
  01:03'54"
 • tytuł oryginalny
  Jerzy Małczyński, Jan Rossman, Ryszard Dzięcioł, Jolanta Chełstowska, Stanisław Bohdanowiczem, Zenon Dmochowski

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Rozgłośnia Harcerska 

Contact the producers to obtain a license for this content.