Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Jerzy Andrzejewski we wspomnieniach (1) 2009-09-28

Description

Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
W pięciu odcinkach przedstawiono wspomnienia artystów dotyczące Jerzego Andrzejewskiego.
Andrzej Wajda dzieli się ze słuchaczami swoimi najciekawszymi wspomnieniami o Jerzym Andrzejewskim, którego określa mianem „polskiego Tomasza Manna”. Opowiada o kulisach podjęcia decyzji o powstaniu filmu Popiół i diament:
„Pojechałem do Krynicy, tam przyjechał Tadzio Janczar. I nagle coś się zgadało, że on przeczytał Popiół i diament, którego ja nie czytałem, bo to była lektura szkolna, a ja już nie byłem w szkole, tylko byłem reżyserem i co będę czytać jakąś szkolną lekturę. (…) Ale jak mi powiedział, że tam jest ostatnia scena, że oni wychodzą na rynek i tańczą poloneza, myślę sobie: Może jakiś film dla mnie? I tym sposobem zapoznałem się z tą książką.”
Z wdzięcznością opowiada o współpracy przy scenariuszu, trudnych wyborach dotyczących okrojenia fabuły lektury na rzecz filmu i o wyrozumiałości pisarza. Ujawnia także w jaki sposób zainspirował Andrzejewskiego do napisania Bram raju, oraz jak wyglądało ich ostatnie spotkanie.

Film details

Basic information

 • identification title
  Jerzy Andrzejewski we wspomnieniach (1) 2009-09-28
 • type of recording
  audio
 • running time
  13'51"
 • tytuł oryginalny
  Jerzy Andrzejewski we wspomnieniach
 • episode
  (1) / 5

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Polskie Radio 

Contact the producers to obtain a license for this content.