Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Henryk Jabłoński, Janusz Laddy

Description

Audycja Rozgłośni Harcerskiej poświęcona wspomnieniom związanym z działalnością harcerską Henryka Jabłońskiego, byłego przewodniczącego Rady Państwa Polskiego Rzeczpospollitej Ludowej, oraz Janusza Laddy, założyciela zespołu artystycznego „Arabeska”. Rozmowy z gośćmi prowadzi Wojciech Nowotny.
Profesor Henryk Jabłoński opowiada o swoich początkach w harcerstwie oraz ocenia stan wychowania patriotycznego młodzieży w nawiązaniu do działalności Związku Harcerstwa Polskiego oraz Czerwonego Harcerstwa. Mówi o wartościach, które harcerstwo przekazuje młodym ludziom, m.in. poczuciu kształtowania rzeczywistości, rozwijaniu potrzeb i motywacji wyższego rzędu, samowychowaniu, chęci pracy w kolektywie. Wspomina czasy odrodzenia się państwowości polskiej w 1918 roku, nawiązując do kwestii tradycji i pielęgnowania historii narodowej. Ocenia także cechy współczesnego harcerstwa.
J. Laddy mówi o swoich pierwszych kontaktach z harcerstwem, pracy jako instruktor w harcerskim zespole pieśni i tańca „Krusyna” oraz założeniu zespołu „Arabeska” w 1969 roku.
Wspomina swój udział w Harcerskich Lipcach Muzycznych w Olsztynie i opowiada o aktywności zespołu, m.in. we Fromborku. Zastanawia się również nad istotą współpracy pomiędzy harcerzami a kadrą instruktorską, podkreślając wagę elastyczności programowej metodycznej.

Film details

Basic information

 • identification title
  Henryk Jabłoński, Janusz Laddy
 • type of recording
  audio
 • running time
  01:01'13"
 • tytuł oryginalny
  Henryk Jabłoński, Janusz Laddy

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Rozgłośnia Harcerska 

Contact the producers to obtain a license for this content.