Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Grudzień 2010-12-19

Description

Cykliczna audycja o charakterze historycznym zrealizowana z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na temat wydarzeń politycznych, które miały miejsce w grudniu 1945 roku wypowiada się profesor Rafał Habielski, o literaturze tego okresu mówi teatrolog i poeta Piotr Mitzner, natomiast o życiu teatralnym mówi krytyk teatralny Tomasz Mościcki.
W programie poruszono kwestię I Zjazdu Polskiej Partii Robotniczej oraz I Ogólnokrajowego Zjazdu Związku Zawodowego Dziennikarzy. Mowa także o inauguracji nowych scen teatralnych (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie), działaniu Komisji Weryfikacyjnych, imponującej liczbie tytułów wydanych w 1945 roku (74 tygodniki, 134 miesięczniki, 1078 książek) i ich uwarunkowaniach partyjnych, literackiej debacie o realizmie w nawiązaniu do tekstów Juliana Przybosia i Czesława Miłosza, powrotach Polaków z emigracji (m.in. Antoniego Słonimskiego, Ksawerego Pruszyńskiego, Władysława Broniewskiego) oraz kampanii "antypowrotowej", a także stratach w ludziach w poszczególnych grupach zawodowych.
W materiale wykorzystano m.in. fragmenty "Dzienników" Marii Dąbrowskiej i Zofii Nałkowskiej, "Wspomnień i zapisków" Hugo Steinhausa, listów Juliana Tuwima i Jarosława Iwaszkiewicza. Premierowa emisja audycji autorstwa Ewy Stockiej-Kalinowskiej i Joanny Szwedowskiej odbyła się w Polskim Radiu 19 grudnia 2010 roku.

Film details

Basic information

 • identification title
  Grudzień 2010-12-19
 • type of recording
  audio
 • running time
  01:00'34"
 • tytuł oryginalny
  Grudzień

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Creators

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Polskie Radio S.A. 

Contact the producers to obtain a license for this content.