Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Golfista (materiały do filmu) 17

Description

Materiał roboczy do filmu pt. „Golfista" o oficerze Armii Krajowej podporuczniku Stanisławie Aronsonie polskim Żydzie, członku Kedywu (Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej) „Kolegium A” Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, uczestniku powstania warszawskiego.

S. Aronson siedzi u siebie w mieszkaniu i opowiada o tym jak się zaczęła jego przygoda z golfem. W 1959 roku spędzał wakacje we Francji w Normandii i tam wziął pierwsze lekcje golfa. W Izraelu buł jednym z nielicznych, którzy umieli grać (inni byli z ambasad lub imigranci z krajów anglosaskich). Opowiada o sukcesach. Grał 2-3 razy w tygodniu przez 52 lata - to się stało częścią jego codziennego życia. Ma stałych partnerów (mężczyźni z nagrania z AF0068) - bardzo znany neurochirurg z Południowej Afryki i właściciel fabryki czekolady w Południowej Afryce.

S. Aronson opowiada jak poznał swoją żonę Margo. Mówi, ze była bardzo piękną Europejką z tej samej sfery co on. Opowiada też o swojej relacji z dziećmi.

S. Aronson opowiada o wyjeździe z Polski i późniejszym udziale w formacjach wojskowych w Wielkiej Brytanii i Izraelu.
S. Aronson obawiał się nowej rzeczywistości w Polsce po II wojnie światowej. Znał system sowiecki ze Lwowa (lata 1939 - 1941) i wiedział czego może się spodziewać. Miał więcej możliwości niż inni, bo posiadał zaplecze rodzinne w Palestynie. Już w 1945 roku zdecydował się na wyjazd do stryja i jego rodziny.
S. Aronson opowiada o incydencie u fryzjera w Łodzi, kiedy to został aresztowany i udało mu się uciec z próby przesłuchania. Wiedział, że już wyszukiwani są ludzie z Armii Krajowej przez ówczesną władzę. Mężczyzna opisuje swoje dalsze losy. Znalazł kontakt z organizacją syjonistyczną, organizującą wyjazdy do Budapesztu. Podjął z pomocą tej organizacji nieudaną próbę przekroczenia granicy austriackiej. Przebywał przez jakiś czas w obozie w Klagenfurcie. Stamtąd wyruszył w drogę do dowództwa II Korpusu w Ankonie. Spotkał się tam z generałem Stanisławem Sosabowskim. Dostał od niego propozycję sprowadzenia „Stasinka" Sosabowskiego - syna generała - na Zachód. Zaczęły się przygotowania i oczekiwanie na dalsze rozkazy, aż do czasu, kiedy S. Aronson wyjechał na urlop do stryja do Palestyny w listopadzie 1946 roku. W styczniu 1947 roku wystąpił o przedłużenie urlopu i możliwość wystawienia wizy pobytowej. W sierpniu 1947 roku zostaje zdemobilizowany. Pod koniec 1947 roku dostaje propozycję zorganizowania, z byłych żołnierzy polskich, plutonu do obrony Galilei (osłanianie transportów). Następnie zostaje wcielony do innego oddziału i znowu pracuje dla wojska - jako doradca wojskowy w sztabie. Zajmuje się robieniem planów operacji specjalnych. Opowiada o szczegółach akcji wojskowych i udziale w bitwach.
Od lat 60-tych XX wieku do 1986 roku pracował dla jednostki rzecznika prasowego wojska - zabierał dziennikarzy do jednostek wojskowych i na linię frontu. Tę pracę S. Aronson ocenia jako bardzo ciekawą. Przebywał wtedy między wysokiej klasy dziennikarzami, którzy chcieli zdobyć sensacyjny materiał i byli gotowi wiele ryzykować. Opowiada historie związane z pracą z dziennikarzami.
S. Aronson opowiada o swoim udziale w akcjach KEDYWu (Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej) przed wybuchem powstania warszawskiego. Było to wykonywanie wyroków Państwa Podziemnego na osobach, które kolaborowały z Niemcami. Mężczyzna snuje refleksję na temat rodzin osób likwidowanych, nie mających związków z kolaboracją tej osoby oraz powojennego ujawniania nazwisk osób wykonujących egzekucje. Uważa, ze nie powinno się ujawniać tych nazwisk ze względu na rodziny, które z kolaboracją nie miały nic wspólnego. Opowiada o spotkaniach na ten temat, które odbył w czasie wizyty w 1988 roku w Polsce.

Film details

Basic information

 • identification title
  Golfista (materiały do filmu) 17
 • type of recording
  audio-video
 • running time
  01:12'43"
 • tytuł oryginalny
  Golfista (materiały do filmu) 17
 • część
  17

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Location of event

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Media Kontakt 

Contact the producers to obtain a license for this content.