Quick Access Menu

Skip to content
Show menu

Bolesław Leonhard, Marian Miszczuk, J. Wawrzyńczyk, Edmund Śmierzchalski, Gwidon Hartel

Description

Audycja Rozgłośni Harcerskiej poświęcona wspomnieniom Bolesława Leonharda, Mariana Miszczuka, J. Wawrzyńczyka, Edmunda Śmierzchalskiego i Gwidona Hartla na temat harcerstwa.
B. Leonhard opowiada o losach harcerstwa w Krakowie, począwczy od pierwszych drużyn skautowskich w 1910 roku, I zjazdu skautowego we Lwowie w 1912 roku oraz III zlotu skautów brytyjskich, poprzez działania w okresie I wojny światowej, próby odnowy harcerstwa w dwudziestoleciu międzywojennym oraz działania konspiracyjne w czasie II wojny światowej, na okresie powojennym i podporządkowaniu harcerstwa Związkowi Młodzieży Polskiej w 1949 roku kończąc.
M. Miszczuk szczegółowo opisuje wizytę grupy skautów polskich pod kierownictwem Andrzeja Małkowskiego na III Wszechbrytyjskim Zlocie Skautów w Birmingham w Anglii w 1913 roku. Przywołuje okoliczności otrzymania zaproszenia, podróż oraz pogram wizyty, cytując fragmenty korespondencji, sprawozdań oraz komentarzy prasowych. Następnie przedstawia okoliczności zorganizowania I Narodowego Zlotu Harcerzy w Warszawie w 1924 roku, mającego na celu ocenę stanu harcerstwa w powojennej Polsce, oraz II Narodowego Zlotu Harcerzy w Poznaniu w 1929 roku, podczas trwania Powszechnej Wystawy Krajowej, prezentującej osiągnięcia dziesięciolecia odrodzonej Polski.
J. Wawrzyńczyk, Edmund Śmierzchalski oraz Gwidon Hartela wspominają czasy okupacji niemieckiej na Pomorzu Gdańskim, m.in. akcję wysiedlania miejscowej ludności, która trwała do 1942 roku, uroczyste ślubowanie na ocalałą banderę jachtu Generał Zaruski, pracę konspiracyjną związaną z założeniem Tajnego Hufca Harcerzy, przeprowadzanie działań sabotażowych, wywiadowczych oraz zorganizowanych akcji przeciwko Niemcom (m.in. zdobycie planu portu gdyńskiego, wykrycie i naniesienie na plan miasta wszystkich stanowisk wojsk niemieckich, wydobywanie ładunków wybuchowych z obiektów przeznaczonych do zniszczenia).

Film details

Basic information

 • identification title
  Bolesław Leonhard, Marian Miszczuk, J. Wawrzyńczyk, Edmund Śmierzchalski, Gwidon Hartel
 • type of recording
  audio
 • running time
  01:22'04"
 • tytuł oryginalny
  Bolesław Leonhard, Marian Miszczuk, J. Wawrzyńczyk, Edmund Śmierzchalski, Gwidon Hartel

Language

 • original language
  pl
 • subtitles
  brak
 • voice over
  brak

Legal information

Participants and performers

Contact an archivist

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

License information

License not available.

Produced by Rozgłośnia Harcerska 

Contact the producers to obtain a license for this content.